Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

METABOLOMIKA

IRZiBŻ PAN
Trudna – ale fascynująca. Metabolomika to nowe narzędzie pozwalające naukowcom śledzić, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma na przykład jego dieta. Ta dziedzina nauki zajmuje się badaniem metabolitów, czyli niskocząsteczkowych związków obecnych w tkance czy komórce, za wyjątkiem białek i kwasów nukleinowych. A zajął się nią Tomasz Sawicki - doktorant w Zakładzie Chemii i Biodynamiki Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Rozmawiamy o sekretach skrywanych w ludzkim organizmie.

TELEWIZJA KOPERNIK: Co kryje się za trudnym pojęciem METABOLOMIKA?

TOMASZ SAWICKI – ZAKŁAD CHEMII I BIODYNAMIKI ŻYWNOŚCI, INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE: Metabolimika jest nauką zajmującą się badaniem końcowych produktów zachodzących w trakcie przemian zachodzących w organizmie, możemy śledzić zmiany wywołane dietą, czy pod wpływem stresu.

TELEWIZJA KOPERNIK: Dlaczego upodobał Pan sobie właśnie tą przestrzeń badawczą?

TOMASZ SAWICKI: Przede wszystkim uzyskane wyniki można bardzo dobrze wdrożyć jeśli chodzi o medycynę, mogą mieć nieść korzyści dla zdrowia ludzkiego.

TELEWIZJA KOPERNIK:. Metabolomika jest niezwykle trudną dziedziną nauki, bo metabolizm, który się analizuje to bardzo złożony procesem. To utrudnia badania?

TOMASZ SAWICKI: Jeżeli chodzi o pobieranie próbek do metabolomiki, to jest dość mało inwazyjna, bo pobieramy osocze, mocz, ale matryca jaką jest metabolom, jest skomplikowana, bo składa się ze związków małocząsteczkowych, nie ma uniwersalnej metody badania metabolitów.

TELEWIZJA KOPERNIK: W 2007 r. po raz pierwszy przedstawiono zarys ludzkiego metabolom, skatalogowano i scharakteryzowano 2500 metabolitów, 1200 leków i 3500 składników pożywienia, które znaleziono w ludzkim ciele… co się zmieniło od tego czasu?

TOMASZ SAWICKI: Ta nauka cały czas się rozwija, w tej chwili jest znacznie więcej określonych metabolitów, jest ponad 40 tysięcy i ponad 28 tysięcy jeśli chodzi o składniki żywności.

TELEWIZJA KOPERNIK: Scharakteryzujmy Pana badania, które otrzymały grant Narodowego Centrum Nauki. Jakie możliwości otwierają?

TOMASZ SAWICKI: Przede wszystkim uzyskane dofinansowane pozwolą mi zrealizować projekt, absorpcja na modelu zwierzęcym, będzie można określić w jakiej strukturze występują związki i ich wpływ na organizm człowieka.