Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

I Konferencja Elbląg Public Health

KOPERNIK.TV
20 kwietnia odbędzie się I Konferencja Elbląg Public Health. Dlaczego warto w niej uczestniczyć? Pytamy o to prof. Beatę Januszko-Giergielewicz z Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Pierwsza konferencja Elbląg Public Health przed nami. Jaka jest idea, jaki jest cel tego spotkania?

Prof. dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu: Cel właściwie powstał niespodziewanie dla nas wszystkich na uczelni, ponieważ w momencie otwarcia kierunku lekarskiego na elbląskiej uczelni powstała duża dyskusja, gorąca dyskusja dotycząca potencjalnego poziomu kształcenia w mniejszych uczelniach, nie takich, które robią to standardowo od wielu lat. Postanowiliśmy, a właściwie wszyscy tego od nas oczekiwali, że być może my podejmiemy taką pałeczkę wspólnej dyskusji, zainspirujemy ją, w jakim kierunku powinny iść zmiany na uczelniach, które będą kształcić przyszłych lekarzy, mam na myśli poziom kształcenia. My oczywiście wiemy, że to jest wielki zaszczyt uruchomienie takiego kierunku, ale mamy też wielką odpowiedzialność, która spoczywa na naszych barkach i w związku z tym jesteśmy zainteresowani otwartością na różne pomysły, różne koncepcje i myślę, że w trakcie naszego spotkania dojdzie do takich przynajmniej ustaleń to inspiracji na przyszłość, w którym kierunku prowadzić ten proces, żeby poziom był optymalny i zadowalający.

Na jakie jeszcze pytania będziecie starali się poszukać odpowiedzi? Jakie tematy będą poruszane podczas prelekcji?

Część edukacyjna, tak jak wspomniałam, będzie poświęcona jakości kształcenia na kierunkach lekarskich, nie tylko w dużych, ale również w mniejszych uczelniach, natomiast bardzo istotnym ramieniem konferencji będzie też uczestnictwo części profesjonalistów skupionych wokół opieki zdrowotnej. Mam tu na myśli lekarzy, pielęgniarki, ratowników, fizjoterapeutów, wszystkich tych, którzy ten trudny teraz proces dźwigają na własnych barkach i są zainteresowani, żeby przyszły następne pokolenia, które po prostu będą stanowiły ulgę w ciężkiej pracy, ponieważ mamy głęboki kryzys kadr, więc tak troszeczkę dokonaliśmy takiego zaczynu intelektualnego, połączyliśmy różne aspekty do dyskusji, bo chcielibyśmy znaleźć taką odpowiedź od strony właśnie personelu, który pracuje, jak oni postrzegają ten system kształcenia, czy wymaga jakiegoś wsparcia.

Konferencja jest podzielona na część sesyjną i warsztatową. Czemu będą poświęcone warsztaty?

Bardzo cieszymy się z tej części konferencji, już dziś serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w sesji, która ma na celu wymianę doświadczeń właśnie w tych atrakcyjnych systemach kształcenia, w telemedycynie, w wirtualnych systemach kształcenia, takich jak pacjent symulowany, również dotyczy to miękkich umiejętności, nie tylko twardej medycyny zero-jedynkowej, ale korzystania też z nowoczesnych, innowacyjnych metod w nauczaniu psychologii, części takie bardziej duchowej. Proszę mi wierzyć, technika idzie do przodu, jest bardzo szeroka oferta również w tym obszarze edukacji.

Do kogo adresujecie, kogo zapraszacie na konferencję i dlaczego warto wziąć udział?

W pierwszej kolejności zapraszamy praktyków, edukatorów, lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów do dyskusji właśnie o metodach, o których wspomniałam, innowacyjnych na skrzyżowaniu z tradycyjnym systemem kształcenia. Drugi obszar, współcześnie mówi się target, do którego chcemy dotrzeć, to są pracownicy ochrony zdrowia i tutaj chcemy przyciągnąć wszystkich państwa z tego obszaru do uczestnictwa w naszej konferencji, bowiem udało nam się uzyskać honorowy patronat Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji i Nauki, przedstawiciele tych obszarów zarządzania będą obecni na naszej konferencji, obydwaj panowie ministrowie potwierdzili swój udział, więc będzie okazja by ich spotkać, zadać pytanie i może nawet podyskutować. 20 kwietnia zapraszamy serdecznie do udziału w naszej konferencji, a spotkamy się w siedzibie uczelni, ulica Lotnicza 2 Elbląg, w salach dyskusyjnych naszej uczelni. Dla osób, które są zainteresowanie infrastrukturą, możemy obiecać, że będzie okazja, by zobaczyć nasze centra dydaktyczne, podyskutować o tym, czy w takich warunkach możemy kształcić kadry, bo myślę że jest to absolutnie możliwe, wymaga to tylko dużego wysiłku, koncentracji kadry fachowej, wykwalifikowanej i po prostu chcemy wszystkich zaprosić, do nas, do Elbląga. Zapraszamy.

Dziękuję za rozmowę.