WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

Zawód z przyszłością: cukiernik

IZBA RZEMIOSŁA
Dający wiele satysfakcji i radości – tak opisują swój zawód cukiernicy. Na czym polega ich praca?

Wyroby cukiernicze nie wychodzą z mody. Ciasteczka, pączki, faworki, ciasta i torty od lat goszczą na naszych stołach i uświetniają ważne przyjęcia. Jakie wyroby cieszą się największą popularnością? „Wszelkiego rodzaju ciasta drożdżowe, biszkoptowo-tłuszczowe, kremowe, torty, ciasteczka wszelkiego rodzaju, sztukowe, eklery, ptysie, mnóstwo jest tego” – mówi Krzysztof Trzciński, współwłaściciel zakładu cukierniczego „Jagodzianka” w Mrągowie.

Zawód cukiernik również nie wychodzi z mody. Wielu cukierników to pasjonaci z wieloletnim doświadczeniem. „Dokładnie w 1973 roku rozpoczynałem w zakładzie cukierniczym „Społem”. Jako młody chłopiec trafiłem tam do tego zakładu i rozpocząłem szkołę zawodową w Mrągowie z praktyką w zakładzie cukierniczym PSS „Społem” w Mrągowie” – wspomina Tadeusz Grudek, drugi z właścicieli mrągowskiej „Jagodzianki”. „Gastronomia, gotowanie, pieczenie zawsze było jakimś tam moim hobby i kiedy nastąpiła trudna sytuacja gospodarcza, bo przez wiele lat pracowałem w szkole, jako nauczyciel, zmusiła do jakiegoś działania, także jak poznałem swojego wspólnika, to rozpoczęliśmy działalność i tak ponad 30 lat w tej chwili to czynimy” – dodaje Krzysztof Trzciński.

Cukiernia „Jagodzianka” działa w Mrągowie od 32 lat. Przez ten czas przez zakładową pracownię i kuchnię przewinęło się wielu młodocianych pracowników, przed którymi otworzyły się nowe możliwości zatrudnienia. „Prawie połowa załogi to są nasi wychowankowie, nasi uczniowie, którzy skończyli tutaj szkołę, zdobyli uprawnienia cukiernika i w tej chwili pracują już na etatach” – mówi Krzysztof Trzciński.

Kto może zainteresować się cukiernictwem? „Zainteresować się może praktycznie każdy, ale trzeba mieć ku temu jakieś predyspozycje, trzeba chcieć przede wszystkim nauczyć się tego zawodu, trzeba lubić gotowanie, gastronomię” – przekonuje Tadeusz Grudek. W zawodzie cukiernika spełnić się mogą także osoby uzdolnione artystycznie, coraz popularniejsze są bowiem bogato zdobione torty i słodkości.

Czy praca ta daje dużo satysfakcji? „Oczywiście, a zwłaszcza, jeśli są pozytywne opinie klientów, którzy te nasze wyroby kupują, a w związku z tym, że jesteśmy na rynku 32 lata, to świadczy o tym, że jest to bardzo ważny zawód” – podkreśla Krzysztof Trzciński.

Cukiernicy mogą przystąpić do egzaminów czeladniczego i mistrzowskiego w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Dają one wiele nowych możliwości zatrudnienia w kraju i za granicą.