WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

Magazyn muzealiów otwarty dla turystów

SKANSEN W OLSZTYNKU
W olsztyneckim Muzeum Budownictwa Ludowego otwarty został nowy magazyn studyjny muzealiów. Budynek jest staranną kopią zabytkowej stajni w Tołkinach.

Po ponad roku intensywnych prac, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku stanął budynek magazynu muzealiów. To jeden z efektów projektu „Olsztynek - Kaliningrad – od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa”, realizowanego w ramach programu współpracy transgranicznej Polska – Rosja na lata 2014-2020. „Jest to magazyn tzw. studyjny, czyli z częścią otwartą dla publiczności. Do tej pory turyści nie wchodzili do naszych magazynów. Teraz będą mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób przechowywane są muzealia w magazynach muzealnych” – mówi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Magazyn to kopia stajni z założenia dworskiego w Tołkinach. Budynek został starannie odwzorowany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Jest to obiekt dwukondygnacyjny o kubaturze ponad 4 tysięcy metrów sześciennych i powierzchni użytkowej ponad 800 metrów kwadratowych. Ma wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa. Sale magazynowe wyposażone zostały w nowoczesne, automatyczne regały. Umieszczona zostanie w nich między innymi kolekcja szaf, obrazy i odzież.

W uroczystym otwarciu wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządu województwa, który współfinansował budowę magazynu. „Ja zawsze powtarzam, że inwestycje w kulturze się zawsze zwrócą, ponieważ to zostaje tak naprawdę dla nas wszystkich i dbając też o to dobro kierujemy się tym, co nas wiąże i łączy w naszym regionie” – podkreśla Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku planuje budowę kolejnych historycznych budynków, które przed laty zostały zniszczone przez pożar. Jest to dom rybaka z Gilge, a także stajnia, stodoła i piwnica ziemna z Pempen. W realizacji projektów Muzeum korzysta ze środków unijnych, które zawdzięcza skrupulatnie przygotowanym wnioskom.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.