WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

Szpital Pulmonologiczny z nagrodą

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie zdobył 3. miejsce w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020. Projekt dotyczył poprawy jakości życia pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym.

Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020 to konkurs promujący osoby, instytucje, szpitale, a także organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia, które w ubiegłym roku zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego. Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie konkurował ze 160 placówkami medycznymi z całej Polski.

Szpital zajął 3. miejsce w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego trybu życia” prowadząc innowacyjne badania w Pracowni Bezdechu Sennego. „Nagrody nie przychodzą same i akurat ta nagroda dotyczy dalszych prac nad diagnostyką i leczeniem obturacyjnego bezdechu sennego. My taki ośrodek prowadzimy od 15 lat” – mówi Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. „My w swoich badaniach mamy na celu profilaktykę, czyli wczesne wyłapanie pacjentów, którzy mają pewne predyspozycje do rozwoju w przeciągu kilku lat pełnoobjawowego bezdechu sennego, a przez to chcemy zredukować te ryzyka śmiertelności, dać im komfort życia” – dodaje dr n. med. Magdalena Zakrzewska, koordynator oddziału alergologiczno-pulmonologicznego w SPZGiChP w Olsztynie.

Zespół specjalistów pomaga pacjentom z zburzeniami oddychania w czasie snu powrócić do pełnej aktywności życiowej i zawodowej już od 2005 roku. W tym czasie Szpital Pulmonologiczny przebadał blisko 12 tysięcy pacjentów, z czego około 70% skierowanych zostało na dalszą diagnostykę pod kątem leczenia bezdechu sennego. Nieleczony bezdech senny może powodować otyłość, nadciśnienie płucne, cukrzycę, depresję, zaburzenia snu czy obniżenie erekcji u mężczyzn. „Wykrywanie bezdechu jest bardzo ważne, a szczególnie ważne jest na najwcześniejszym etapie. Bezdech senny jest w tej chwili chorobą cywilizacyjną i oprócz takich zjawisk jak niewyspanie, zaburzenia koncentracji, wieczne zmęczenie, chrapanie, które jest uciążliwe w nocy, czy też zatrzymywanie oddechu, daje poważne konsekwencje ogólnoustrojowe” – podkreśla dr Zakrzewska.

Projekt realizowany jest w Pracowni Bezdechu Sennego, która stanowi integralną część Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego.