Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

Warmińskie szlaki

POWIAT OLSZTYŃSKI
Tradycja, zabytki, piękna przyroda. Jakimi szlakami warto przemierzyć Warmię?

„Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii”. Tak o regionie mówił papież Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej w Olsztynie 6 czerwca 1991 roku. Świadectwem tej świętości jest bogate dziedzictwo architektury sakralnej Warmii: kościoły, sanktuaria oraz przydrożne kapliczki. Święta Warmia to także miejsca związane z życiem i działalnością wybitnych ludzi Kościoła. Przede wszystkim przewielebnych biskupów warmińskich, znakomitych nie tylko pochodzeniem, ale także wykształceniem, obyciem w świecie, pozycją społeczną i talentami. Warmia to także miejsce wypoczynku Karola Wojtyły i pielgrzymki Jana Pawła II, przymusowego odosobnienia Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak i biskupiej posługi Józefa Glempa – przyszłego prymasa Polski. Także ich tropami wiedzie Szlak Świętej Warmii, który tworzy szesnaście „stacji”. Miejsca, do których warto udać się na chwilę lub na trochę dłużej. Zatrzymać się, aby poznać znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym. Szlak Świętej Warmii łączy się i po części pokrywa ze Szlakiem Świętego Jakuba, która na warmińskim odcinku Camino Polaco wiedzie przez: Świętą Lipkę, Reszel, Kolno, Lutry, Barczewo, Olsztyn, Łupstych i Gietrzwałd, a Via Baltica przebiega przez Braniewo i Frombork.

Niewątpliwie wyjątkowym szlakiem regionu jest ten wyznaczony miejscami pobytu i działalności najsłynniejszego Warmiaka – kanonika Mikołaja Kopernika. Liczący blisko 300 kilometrów Szlak Kopernikowski pozwala zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego uczonego, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić własne obserwacje astronomiczne.

Bardzo ciekawy jest kajakowy Szlak Łyny – królowej warmińskich rzek, która zachowała przepiękny, dziewiczy charakter. Łączy historyczne miasta regionu – Olsztyn, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński, płynie przez Bartoszyce i Sępopol, aby ostatecznie zakończyć swój bieg w wodach rzeki Pregoły w Prawdijsku, w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Z Olsztyna „w drugą stronę” wiedzie równie atrakcyjny pieszo-rowerowy Szlak Do Źródeł Łyny, która swój bieg zaczyna na zboczach sześćdziesięciometrowego wąwozu w rezerwacie przyrody Źródła rzeki Łyny.

W pobliżu stolicy regionu wytyczone są kolejne dwa szlaki turystyczne pozwalające odkryć zarówno walory przyrodnicze, jak i kulturę tych ziem. Szlak Alojzego Śliwy, warmińskiego poety, prozaika, publicysty i działacza społecznego oraz Szlak im. Marii Zientary-Malewskiej, warmińskiej poetki, pisarki i nauczycielki działającej na rzecz zachowania polskości regionu polecane są wielbicielom przyrody i miejsc historycznych Warmii.

Szlak „Węgierskie ślady na Warmii” przypomina natomiast o bytności Madziarów w regionie. Między innymi Andrzeja Batorego, bratanka Stefana Batorego, który w 1589 roku objął diecezję Warmińską.

Warmia to również wymarzone miejsce dla miłośników dwóch kółek. Przez kilka stacji Szlaku Świętej Warmii wiedzie między innymi trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo – najdłuższego, spójnie oznakowanego szlaku rowerowego w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim ma on około 400 km i prowadzi z Gołdapi do Elbląga.

Nie tylko kierowcom polecany jest również Szlak Zamków Gotyckich – samochodowa trasa turystyczna grupująca gotyckie warownie Warmii, Mazur i Kaszub. Są wśród nich i zamek kapituły w Olsztynie, i biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Tematycznie wiąże się on ze Szlakiem Grunwaldzkim, obejmującym jednak głównie tereny Mazur Zachodnich.

Mniej aktywnym turystom warte polecenia są warmińskie miasteczka zrzeszone w Międzynarodowej Sieć Miast Dobrego Życia – Cittaslow. Niespieszne, dalekie od zgiełku wielkich kurortów czy centrów turystycznych. Oferujące ciszę i spokój, lokalną kulturę, kuchnię, wspaniałe i różnorodne zabytki, liczne atrakcje turystyczne w otoczeniu pięknej przyrody. Tak jak i cały region