WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

Dożynki w Jedwabnie

GMINA JEDWABNO
To czas podsumowań, dziękowania za plony i wspólnej zabawy. Za nami Dożynki Gminno-Parafialne w Jedwabnie.

Dożynki Gminno-Parafialne w gminie Jedwabno w 2019 roku rozpoczęła msza święta. Podczas kazania była mowa o szacunku do chleba i ciężkiej pracy rolników. Po mszy barwny, dożynkowy korowód przemaszerował ulicami Jedwabna do parku, gdzie przywitali go tłumnie zgromadzeni mieszkańcy.

Dożynki to wydarzenie, które jednoczy społeczność gminy. „To jest dzień, gdy świętujemy, gdy podsumowujemy tegoroczne zbiory, plony, dokonania. To dotyczy też wielu innych dziedzin życia, takich jak budownictwo, inwestycje, dożynki szeroko są rozumiane” - mówi Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Każde dożynki muszą mieć swoich starostów. W Jedwabnie zostali nimi Agata Tyc z Szuci i Marek Zyśk z Burdąga. Oboje są hodowcami bydła. „To jest wielka radość, że można reprezentować naszą społeczność rolniczą, bo za wiele jej nie zostało” - przyznaje Agata Tyc.

Nieodłącznym elementem dożynek są występy na scenie. Tym razem zaprezentował się na niej między innymi Zespół Folklorystyczny „Pod Borem”, który od 90 lat działa w Zawadach w gminie Baranowo na Kurpiach. Artyści przedstawili zebranym wesele kurpiowskie. Ważną i niezwykle emocjonalną częścią dożynek było natomiast przyznanie Medalu „Zasłużony dla Warmii i Mazur” Marcie Matyszewskiej. Kobieta cudem przeżyła masakrę dokonaną przez Armię Czerwoną na mieszkańcach Małszewa w styczniu 1945 roku.

Tradycyjnie, podczas wydarzenia odbył się także konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Po burzliwych obradach, jury pierwsze miejsce przyznało sołectwu Jedwabno. Drugie miejsce zajęły ex aequo Parafialny Zespół „Caritas” oraz Środowiskowy Dom Pomocy w Jedwabnie. Trzecie miejsce przypadło Sołectwu Małszewo.