WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W OLSZTYNIE

Wspólna walka o oddech

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Czy problemy z oddychaniem możemy rozpoznać tylko podczas wizyty u pulmonologa? Jak wygląda przyszłość badania USG? Na te pytania lekarze odpowiadali podczas konferencji Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Spłycenie oddechu, bezdech senny, kaszel i duszność to schorzenia, które dotykają wielu osób. Zaburzenia te możemy z powodzeniem diagnozować, a nawet leczyć w wielu specjalistycznych gabinetach. „Ta wiedza ciągle ulega modyfikacji, jest rozwój, są nowe badania i po to są te spotkania, żebyśmy mogli zapoznać się z tymi badaniami, jak i wiedzieli, gdzie naszych pacjentów kierować, w jak najlepsze ręce” - podkreśla lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Metodami leczenia dzielili się lekarze wielu specjalizacji, między innymi anestezjolodzy, laryngolodzy, czy stomatolodzy. „Leczenie stomatologiczne w postaci zastosowania płytek wysuwających żuchwę może w znaczącym stopniu pomóc pacjentom z problemami oddychania, w taki dość prosty sposób udrażniając drogi oddechowe. Staramy się już na poziomie edukacji na uniwersytetach zwrócić uwagę na inne problemy, niż tylko próchnica, niż tylko choroby przyzębia, bo one implikują w stan ogólny pacjenta i pokazujemy takie drogi” - mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Wśród nowych metod walki między innymi z zaburzeniami oddychania jest badanie ultrasonograficzne „point of care”, które pozwala na znaczne usprawnienie procesu diagnostyki. „Ultrasonografia point of care jest to narzędzie diagnostyczne, które możemy zastosować przy łóżku pacjenta i uważam, że to jest ogromny przeskok. Ultrasonografia pozwala nam w momencie przyłożenia głowicy zawęzić krąg diagnostyczny, ja nie mówię o tym, że ona zawsze jest w stanie postawić rozpoznanie, natomiast jesteśmy w stanie powiedzieć w krótkim czasie, że ta choroba należy do tej grupy, a inne grupy wykluczyć i już pewne leczenie rozpocząć, a później je zmodyfikować” - wyjaśnia lek. Jakub Piotrkowski, przewodniczący olsztyńskiego oddziału Sekcji Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.